Jak vložit fotky do fotogalerie?

1. Na internetu si najdete stránku, která má adresu www.webnode.cz. Stránka bude vypadat takto:

2. Nejdříve se musíte přihlásit do systému. To uděláte tak, že na této stránce kliknete v pravém horním rohu na odkaz Přihlášení (na obrázku výše je červeně zakroužkovaný). Po tomto kliknutí se vám otevře přihlašovací formulář (takový, jako na obrázku dole) a  v něm vyplníte Váš e-mail a heslo (heslo tam máte jako všude).

3. Pak kliknete na oranžové tlačítko Přihlásit:

4. Následně se vám otevře okno, kde uvidíte něco podobného, jako dole na obrázku. Pod "Moje projekty" bude ale vaše knihovna - "Obecní knihovna Újezd u Boskovic". Jak vidíte na obrázku, vy kliknete na oranžové tlačítko Administrace webu.

5. Po kliknutí na tlačítko Administrace webu se vám otevře další stránka, kde si najdete šedý obdélníček, ve kterém je oranžové tlačítko Upravit stránky. A zase na něj kliknete. Pak už se vám otevře webová prezentace k úpravám.

6. Přejdete na stránku, kterou chcete upravovat (fotogalerii) tak, že v horní liště menu stránky kliknete na podstránku Fotogalerie (jak vidíte na obrázku v červeném kroužku).

7. Zobrazí se vám s prázdnou fotogalerií (jako na obrázku):

8. Proto, abyste tam mohl nahrát fotky kliknete do černé lišty, která je označena na obrázku červenou šipkou Správa fotek:

9. Otevře se vám nové okno, kde uprostřed najdete odkaz s textem Chcete nahrát nové obrázky?  Na tento odkaz kliknete (jako vidíte na obrázku dole).

10. Po kliknutí na tento odkaz se vám otevře další okno, které vám pomůže nahrát obrázky z počítače.

11. Tak jak je naznačeno na předchozím obrázku, kliknete tlačítko Procházet...

12. A otevře se vám další okno, ve kterém si vy sám musíte najít a zobrazit fotografie, které chcete nahrát (podobně jako dole na obrázku v červeném kroužku). Fotky pak, podobně jako když přidáváte přílohu k e-mailové zprávě, nachystáte na nahrání do Fotogalerie. Kliknete na ikonku obrázku v okně (tak jak to vidíte na zvětšeném obrázku), tím ji označíte...

13. Označenou fotku pak do předchozího okna vložíte kliknutím na tlačítko Otevřít

14. Po kliknutí na tlačítko Otevřít se vám pak fotka ukáže v předchozím okně, připravená k nahrání do stránky (v červeném kroužku na obrázku):

15.  Stejným způsobem pak připravíte i ostatní fotky. Kliknutím na tlačítko Procházet...

16. ...přejdete k výběru a označení další fotky z počítače.

17. Do předchozího okna ji vložíte stejným způsobem jako předchozí fotku, kliknutím na tlačítko Otevřít.

18. Tímto postupem pokračujete tak dlouho, dokud nevložíte všechny potřebné fotky:

19. Fotky pak dostanete do prezentace tak, že kliknete na tlačítko Nahrát

20. Chvíli počkáte, než se fotky nahrají. Jakmile budou všechny nahrané, zobrazí se u každé fotografie "fajfka" v zeleném kroužku (jako na obrázku):

21. Po nahrání všech fotek okno zavřete v dolním pravém rohu kliknutím na tlačítko Zavřít.

22. Po zavření předchozího okna najdete fotky nachystané k vložení do webové stránky:

23. Fotky pak vložíte kliknutím v pravém dolním rohu na tlačítko Zavřít.

24. Vložené fotky pak budou vypadat podobně, jako na obrázku:

25. Aby je viděli i ostatní, nezapomeňte stránku publikovat kliknutím na tlačítko Publikovat ve žluté liště nahoře.

26. Pokud budete chtít fotky ještě nějak upravovat (pořadí, popisky), uděláte to tak, že v černé liště kliknete na Správa fotek.

27. Změnu pořadí fotek ve fotogalerii provedete tak, že přetahujete jednotlivé obrázky tažením myši. Tedy: nad obrázek, který chcete přesunout, dáte kurzor myši (šipka se změní na ručku, jak vidíte na obrázku), pak stisknete levé tlačítko myši a držíte jej. Najdete si místo, kam chcete vybraný obrázek přemístit (stále držíte levé tlačítko myši) a posunujete myší k onomu vybranému místu (abyste viděl, kam se obrázek přesouvá, ukazuje se při pohybu i takový velký kurzor ve velikosti obrázku, tak jak vidíte dole v červeném kroužku).

28. Chcete-li přejmenovat obrázek, uděláte to pomocí tlačítka Vlastnosti obrázku ve Správě fotek (pokud jste okno se správou fotek už zavřel, dostanete se do něj opět stisknutím tlačítka Správa fotek v černé liště). Myší najedete nad obrázek, který chcete přejmenovat. Zároveň s tímto pohybem se pod tímto obrázkem objeví nějaká tlačítka (jak vidíte na obrázku v červeném kroužku). Kliknete na ten druhý zleva, takový tmavě žlutý).

29. Otevře se vám okno Vlastnosti fotografie. V políčku Popis fotografie smažete vložený popis a přepíšete jej nějakým svým popiskem.

30. Změnu pak uložíte kliknutím na tlačítko OK dole v tomto okně.

31. Každou další fotku přejmenujete stejným způsobem. Nezapomeňte, až budete se vším hotov, nezapomeňte stránku publikovat stisknutím tlačítka Publikovat v žluté liště nahoře (jak vidíte na obrázku).