Prohlášení o přístupnosti webu
Co je přístupnost webu?
přístupnost webu je většinou spojována s handicapovanými uživateli, přičemž za handicap - byť dočasný - lze považovat třeba i zlomenou ruku nebo poruchy pozornosti. Pravidla pro přístupnost webu se zabývají nejširšími možnostmi, jak handicapovaným uživatelům usnadnit práci na webu jak po obsahové (formální), tak technické stránce. Pro české prostředí platí tzv. Best Practise - pravidla tvorby přístupného webu.
Více si o těchto pravidlech a dalších souvislostech můžete přečíst na podstránce Tvorba webu.
Co je prohlášení o přístupnosti webu?
prohlášením o přístupnosti svých webových stránek potvrzujete, že váš web byl vytvořen v souladu se výše zmiňovanými pravidly přístupnosti a je tedy optimalizován tak, že jej mohou bez problémů užívat handicapovaní uživatelé. Státní instituce mají zveřejnění tohoto prohlášení na svých webových stránkách stanoveno vyhláškou č. 64/2008 Sb.
Jak na prohlášení o přístupnosti webu?
Prohlášení o přístupnosti webových stránek lze umístit např. do patičky webu, je možné mu však věnovat i samostatnou stránku. Jeho znění může být následující:
Prohlášení o přístupnosti webových stránek
Webová prezentace knihovny **** je vytvořena s ohledem na přístupnost a bezbariérovost webu tak, aby splňovala všechny důležité zásady přístupnosti metodik Blind friendly web, WCAG 2.0 a vyhlášky č. 64/2008 Sb..
Pro prezentaci všech informací v této webové prezentaci je použit značkovací jazyk XHTML™ 1.0 Transitional, spolu s CSS předpisy stylů, což umožnuje kompletně oddělit vzhled prezentace od samotných informací. Tato skutečnost pak dovoluje informace zobrazit, respektive prezentovat na všech existujících zařízeních.
Pro vypnutí stylů nebo změnu velikosti písma použijte prosím standardní nástroje, které nabízí Váš prohlížeč.
Poznámky:
Některé informace jsou zde uvedeny v podobě dokumentů formátu PDF. Pro zobrazení takových dokumentů je třeba mít nainstalovaný např. prohlížeč Adobe Reader, který je zdarma ke stažení z internetového serveru společnosti Adobe.
V případech, kdy je vyžadována ze strany uživatele úprava dokumentu, je dokument ve formátu RTF. Takový soubor zobrazíte a můžete editovat ve většině běžně používaných textových editorů.
V některých případech může být dokument zveřejněn ve formátu aplikací Microsoft Office. To jsou především dokumenty s příponou DOC, XLS, nebo PPT. Pro zobrazení jejich obsahu je třeba mít nainstalované jejich prohlížeče. Zdarma je můžete stáhnout např. na stránkách společnosti Microsoft.
Některé soubory mohou být upraveny kompresním programem do formátu ZIP. Před otevřením takového souboru je třeba nejprve soubor "rozbalit". V prostředí internetu je k dispozici mnoho programů dostupných zdarma, které lze k tomuto účelu využít. S největší pravděpodobností ale již budete mít na svém počítači podobný program nainstalovaný.
Kontakt na správce webu
Vaše případné náměty, postřehy či informace o problémech se zobrazováním těchto stránek můžete zaslat na adresu správce webu ----@-----. Tato adresa slouží pouze pro řešení technických, nikoli obsahových záležitostí týkající se této webové prezentace (v případě obsahových záležitostí pište na adresu ----@------).
Poznámka: Systém Webnode má předpoklady pro splnění všech pravidel přístupnosti webu. Dodržování některých pravidel však závisí také na tvůrci webu. Jak tvořit webové stránky v systému Webnode (nejen) podle pravidel přístupnosti je shrnuto v článku Desatero přístupného a použitelného webu ve Webnode.