RSS kanály

Co je RSS kanál?

RSS (Rich Site Summary) je velmi jednoduchý formát pro čtení zpráv, článků či příspěvků v diskusních fórech z webových stránek, které se snaží jejich tvůrce či provozovatel svým uživatelům zprostředkovat. Principem RSS kanálů je čtení pouze aktuálních článků, bez nutnosti navštěvovat každý den určité webové stránky. Seznam článků s odkazy na ně se zobrazí přímo ve čtečce RSS. Poté se čtenář rozhodne, zda si konkrétní článek pomocí uvedeného odkazu otevře a bude číst dál.

Jak přijímat RSS kanál?

Jsou v zásadě dvě možnosti. První způsob je využít tzv. on-line čteček, tedy webových stránek (aplikací), které jsou speciálně vytvořeny pro příjem RSS kanálů (např. Google Reader nebo NetVibes).

Druhou možností jsou softwarové čtečky, tedy čtečky, které máme nějakým způsobem nainstalované v našem počítači. Můžou to být speciální programy pro RSS kanály (např. Feed Reader nebo RSS Bandit) nebo je možné využít čtečky v prohlížeči internetových stránek. V současnosti má již většina moderních prohlížečů jednoduchou RSS čtečku zabudovanou.

Samozřejmostí již dnes bývá u každé čtečky množství přidružených užitečných aplikací a možnost její personalizace.

 

Více informací o RSS kanálech naleznete v článku Vše podstatné o RSS z portálu Root.cz nebo v publikaci RSS : automatické doručování obsahu vašich WWW stránek autora Stevena Holznera (Computer Press, 2007).