Sociální sítě
Co jsou sociální sítě?
Sociální síť je pomyslná síť vzájemně propojených kontaktů v určité webové aplikaci, kde každý z kontaktů sdílí a komunikuje různé informace s ostatními. Dohromady pak vytváří virtuální komunitu. V současné době jsou mezi obyvateli ČR nejrozšířenější sítě Facebook a Twitter.
Co je Facebook?
Facebook je sociální síť, která umožňuje sdílet s virtuálními přáteli rozmanité informace v nejrůznějších podobách - texty, fotografie, články, videa, atd. Stejným způsobem, jakým spolu v sociální síti komunikují jednotlivci, však lze komunikovat i s nejrůznějšími institucemi prostřednictvím tzv. fanstránek (fanpages). Přidá-li si uživatel ke svým oblíbeným stránkám fanstránku knihovny, jsou mu zprostředkovávány všechny důležité informace a události, které se v knihovně dějí. Zároveň mohou uživatelé ihned na uvedené dění reagovat a vyjadřovat své názory, čímž knihovna získává zpětnou vazbu ke své činnosti.
Co je Twitter?
Twitter je, kromě sociální sítě i takový malý blog, tzv. mikroblog. Mikroblogování je jako klasické blogování, pouze s omezenou délkou jednoho příspěvku. Prostřednictvím maximálně 140 znaků (téměř délka jedné SMS) uživatel odpovídá na otázku „Co právě dělám“. Mikroblogy byly původně určeny pro mobilní telefony, ale z důvodu zpoplatnění této služby operátory jsou dnes čteny i publikovány převážně z počítačů. Zřídí-li si knihovna Twitter účet, může se svými uživateli, stejně jako v případě Facebooku, komunikovat a získávat tak, byť kratší, reakce na svou činnost.
Vyčerpávají zdroj informací o Facebooku a jeho využití v knihovnách naleznete např. v diplomové práci Mgr. Olgy Biernátové Propagace knihoven a komunikace s uživatelem na Facebooku. Základní informace o Twitteru čtěte např. v článku Jana Handla - Twitter: v jednoduchosti je síla. Jak fungují sociální sítě zjistíte ovšem nejlépe tak, že je vyzkoušíte ve své knihovně!;-)
Chcete vložit svou facebookovou nebo Twitter vizitku do vašich webových stránek? Návod naleznete v manuálech (návod pro Facebook, Twitter).
Nápověda k prezentaci knihoven na Facebooku
Chcete-li knihovnu prezentovat na sociální síti Facebook, je třeba respektovat striktní rozdělení osobních profilů a fanstránek. Osobní profily slouží jen a pouze k prezentaci člověka, konkrétní osoby. Fanstránky se pak používají pro propagaci podnikání či jiné komerční, politické či charitativní organizace či snahy. Včetně neziskových organizací, kampaní, skupin a celebrit. Prostřednictvím osobního profilu je možné založit fanstránku, přičemž je primárně přednastaveno, že uživatelé nevidí, kdo fanstránku založil a spravuje.
Pokud budete mít vaši knihovnu registrovanou na osobní profilu místo fanstránky, porušujete tak pravidla Facebooku, která jste se registrací zavázali dodržovat. To může vést v nejhorším případě k nenávratnému smazání profilu knihovny administrátory Facebooku.
Chcete-li se dozvědět o pravidlech Facebooku více, zkuste si přečíst např. článek Co byste měli vědět o pravidlech užívání Facebooku ze serveru Lupa.cz. Nebude-li vám i potom něco jasné, zkuste napsat nám nebo do diskusního fóra, jistě najdeme řešení.